ADESE FİRMASININ AR-GE PROJESİ “TÜBİTAK 1501 SANAYİ AR-GE PROJELERİ DESTEKLEME PROGRAMI” KAPSAMINDA UYGULAMA SÜRECİNDE

Yazı Boyutu :
ADESE Firmasının Ar-Ge Projesi “TÜBİTAK 1501 Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı” Kapsamında Uygulama Sürecinde24 Ağustos 2015 Pazartesi 10:41

TÜBİTAK destekli ADESE “Tulumba Tatlısının Endüstriyel Üretimi İçin Proses Geliştirilmesi Ve Enerji Giderleri İçin Kaynak Optimizasyonu” 1501 programı Ar-Ge projesi devam etmektedir.

TÜBİTAK’a yapılan proje teklifi ile ön değerlendirme, hakem değerlendirilmesi ve Komite değerlendirmesinden başarılı ile geçilerek 488.336,00 TL’lik proje bütçesi için %60 hibe almaya hak kazanılmıştır. 8 ay sürecek olan projenin 2015 1. Dönemi tamamlanmış olup 2015 2. Dönemdeki çalışmalar sürmektedir.

1501 Programı, firma düzeyinde katma değer yaratan kuruluşların Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarını teşvik etmek ve bu yolla Türk sanayisinin Ar-Ge yeteneğinin yükseltilmesine katkıda bulunmak üzere oluşturulmuştur.

Sanayi Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı kapsamında, yenilik tanımı çerçevesinde; yeni bir ürün üretilmesi, mevcut bir ürünün geliştirilmesi, iyileştirilmesi, ürün kalitesi veya standardının yükseltilmesi veya maliyet düşürücü nitelikte yeni tekniklerin, yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi konularında yürütülen Ar-Ge nitelikli projeler desteklenmektedir.

Sektör düzeyine bakılmaksızın firma düzeyindeki katma değer yaratan Türkiye’de yerleşik tüm sermaye şirketlerinin destek başvurusunda bulanabilmektedir. Başvuruda bulunan kuruluşların sektör ve ölçeğine bakılmaksızın, temel destek oranı yüzde kırk (%40)’tır. Toplam destek oranı; temel destek oranı ve diğer ilave desteklerle beraber en fazla yüzde altmış(%60) olur. Destek süresi proje bazında en fazla otuz altı (36) aydır.

Başvurular sürekli açıktır ve yılın her günü eteydeb.tubitak.gov.tr adresindeki PRODIS sistemi üzerinden başvuru yapılabilmektedir.


DİĞER HABER BAŞLIKLARI
©© 2016 Tüm Hakları Saklıdır.
Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Tasarım: INVIVA - Yazılım: CM BİLİŞİM